singleplus.dk | socialt netværk for singleforældre og singler med børn på s+
  Site statistik    
  Online   Gns. alder år  
  Chatten   Kønsfordeling  
  Profiler        

Sofie+5

Af Sofie aka. sofie+5 siden fredag d. 27.jan.12

Lidt om mig

Som mor, delemor, bonusmor med en kæreste og en eksmand i kulissen har det været en stor hjælp for mig at jeg har en uddannelse som pædagog samt en kandidatgrad i pædagogik at støtte mig til. For sikke en masse udfordringer livet har budt mig i årene siden jeg fik børn og så blev skilt da mine tvillinger var 3 1/2 år.
At jeg er kommet helskindet gennem skilsmissen, med følelsen af at have rykket mig som menneske, fået en større tro på mig selv, og fundet en styrke inden i mig selv jeg ikke vidste jeg besad - det tillægger jeg i høj grad mine mange års erfaring med at arbejd med mennesker og med at forstå den menneskelige psyke.
Det er den rejse jeg har været på, der har gjort mig til den jeg er i dag - og den / hende er jeg faktisk meget stolt af at være. Har du det også sådan med dig selv, eller håber du at nå dertil en dag?

HJÆLP - Råd søges vedr. deleordning

via nettet  søndag d. 15.apr.12 22.28 (36 dage siden)  
læst 243 gange af 86 profiler og 123 gæster  
What to do - Emmas dilemma;

Sagens kerne;

Jeg blev skilt for to år siden - det var en fin og fredelig proces, han gik fordi han ikke havde det godt sagde han. Vi aftalte i statsamtet at børnene skulle bo 9/5 hos mig, for at give dem stabilitet.

På et tidspunkt hvor de sov rigtig dårligt om natten og tog godt to timer at putte hver aften - bad jeg om hvorvidt vi kunne prøve en 7/7 ordning ...

Hvorfor ?

via nettet  søndag d. 08.apr.12 10.41 (43 dage siden)  
læst 303 gange af 113 profiler og 158 gæster  
Hvorfor er det så svært at vise at man er sårbar, hvorfor er det når man (læs jeg) har allermest brug for omsorg, at man trækker sig ind i sin (min) lille skal - og afviser andres hjælp.

Jeg gør mange dumme ting, ting der gør livet sværere for mig selv, og for min kæreste. Det indrømmer jeg selvfølgeligt helst ikke overfor ham !!

Jeg kunne snildt skrive mere - men egentligt har jeg mest l...

Sammenbragt eller skabt - enhver er sin egen lykkes smed ....

via nettet  torsdag d. 05.apr.12 15.53 (46 dage siden)  
læst 293 gange af 114 profiler og 166 gæster  
Da jeg mødte min dejlige kæreste sommeren 2011, og vi efter relativt kort tid fandt ud af at vi gerne ville flytte sammen og skabe en familie, var vi slet ikke klar over hvordan det ville ændre vores forhold, vores samvær med vores biologiske børn, børnenes indbyrdes forhold - eller hvordan følelserne ind imellem kommer i kog over hvad der kan synes som bagateller for den anden part i forholdet.
...