Evig Eksistens
via nettet tirsdag d. 09.feb.10 15.25 (829 dage siden)
læst 366 gange af 59 profiler og 290 gæster ↓ kommentarer
Unikke sjælelæst 366 gange af 59 profiler og 290 gæster ↓ kommentarer
et kortvarigt pust
i livets store åndedrag
Skæbner
udlevet i unikke eksistenser
smerte, sorg, glæde, vrede, lykke, afsavn, kærlighed, tab
i et evigt liv
af genfødsel
Min eksistens er unik
Min skæbne
har levet mange gange før
@ Natascha 2010
(OBS! Hvis du ønsker at bruge nogle af mine skriverier til anden side, skriv da venligst til mig forinden for godkendelse)


#1 af #7 / tirsdag d. 09.feb.10 18.10 (829 dage siden)
I tak for du nævner mig og endog som Unik.#2 af #7 / tirsdag d. 09.feb.10 19.38 (829 dage siden)
æhh hehe, godt så#3 af #7 / tirsdag d. 09.feb.10 23.13 (829 dage siden)
Er det ikke sådan, at skæbne og eksistens hører sammen og derfor skulle skæbnen også være unik?#4 af #7 / tirsdag d. 09.feb.10 23.54 (829 dage siden)
#3 Jo, men det kommer an på, hvilken vinkel du anskuer det fra. Hvis man ser et helt liv, som en skæbne, så er den unik.Men hvis du udpeger de enkelte elementer, som sorg, tab osv, er handlinger og følelser forbundet med sådanne omstændigheder ikke unikke for os, da det er noget, der gentager sig i en uendelighed, og har gjort det hele menneskehedens historie. Vi føler måske f.eks. sorgen som unik, særligt når vi skal opleve den første gang. Der er jo ingen, der forstår, hvordan jeg har det. Men det passer ikke, da følelser er universelle, og genfødes igen og igen, hver gang et nyt liv bliver sat på jorden.
Så jeg kan føle noget som unikt, men sandheden er at mange har trådt i samme sko før mig, og vil efter min tid også
Dermed bliver min eksistens unik, men ikke skæbnen, jeg oplever
#5 af #7 / onsdag d. 10.feb.10 15.58 (828 dage siden)
Jamen, hvad der sker i dit liv efter et tab, en glædelig begivenhed og hvordan du oplever og lever videre med de følelser du nu har er vel skæbnen - og jeg vil derfor hævde, at skæbnen er ligeså unik som eksistensen, fordi det er afhængigt af, hvem du er som person.Jeg kaster også lige denne påstand ind: Skæbne og eksistens er synonymer. Dvs to udtryk for det samme. Eller nærmere: Min skæbne tegner min eksistens
#6 af #7 / onsdag d. 10.feb.10 21.14 (828 dage siden)
#5 Jeg er ikke enig i at skæbne og eksistens er det samme. For mig er eksistens at være, hvor skæbne er handling - de ting, der sker. Men jeg er enig i at din skæbne tegner din eksistens, i betydningen af at definere denJeg er som sådan også enig med dig i at skæbnen er unik som eksistensen, fordi hver person i et livslang forløb sammenlagt vil have opnået en unik skæbne. Ikke to kan leve et liv på samme måde. Men det er heller ikke min pointe. argh, nu bliver den svær..
'Skæbne' er jo et vanskeligt og diffust begreb, som det nok vil være svært at finde en entyding betegnelse af. Man kan vælge at sige 'min skæbne blev at leve et liv uden arme'. Det har sammen med en lang række andre faktorer gjort min eksistens unik. Men 'skæbnen ramte mig, så jeg mistede mine arme', er en handling, som ikke kun er sket for mig. Alle de processer, jeg skal igennem for at acceptere tabet og finde ud af at leve uden dem, er noget andre har prøvet før mig, og vil også komme til det efter. Det er sidstnævnte, der er min pointe
Skæbnen kan ramme os på mange måder i livet, men har det til fælles at skæbnehandlingen og dets konsekvenser ikke er unikt for mig
Al den smerte,folk føler ved f.eks. tab er universel. En indkodet følelse, som følger de samme mønstre. Så når jeg føler smerte, har millioner af mennesker allerede været igennem det før mig. Dermed er den skæbne der rammer mig ikke unik
Hvordan vil du definere skæbne?
#7 af #7 / torsdag d. 11.feb.10 09.06 (827 dage siden)
Du har så evigt ret i, at 'skæbne' er et diffust begreb. Jeg ser, at din opfattelse af begrebet ikke svarer helt til min opfattelse af det samme begreb.Skæbne er i min opfattelse, det der er følgerne af forskellige påvirkninger og impulser - udefrakommende såvel indre påvirkninger. Den samme hændelse - f.eks. mistede arme - kan betyde to vidt forskellige skæbner for to forskellige mennesker, alt efter hvilket liv de hver især har og vil få efter hændelsen. Selve hændelsen, det at miste armen i en ulykke, ser jeg ikke som skæbne, men som en hændelse der er en del af ens skæbne.
Skæbne er for mig - præget af bøger jeg har læst og film jeg har set - noget forudbestemt.
Denne definition volder bestemt vanskeligheder for mig, da jeg ikke er overbevist om, at der er en Skaber. Og så bliver 'Skæbne' jo bare et illusorisk begreb uden hold i fornuften.
“jeg
synes”